HAMSTRINGI
ANATOMIJA
Hamstringi ir augšstilba aizmugurējās daļas muskuļu grupa, kas sastāv no trīs muskuļiem. To proksimālā piestiprināšanās vieta ir sēžas paugurs un distāli tie piestiprinās pie abiem apakšstilba kauliem zem ceļa locītavas. Hamstringu galvenā funkcija ir ceļa locītavas saliekšana, taču tie iesaistās arī pie gūžas locītavas iztaisnošanas.
KĀPĒC IR SVARĪGI UZLABOT HAMSTRINGU SPĒKU?
1. MAZINA HAMSTRINGU TRAUMU RISKU
Hamstringu sastiepumi ir bieži sastopama trauma sportā. Sevišķi daudz ar šo traumu saskaras sporta veidos, kuros ir daudz sprinta elementi un lēcieni, kā arī kontakta sporta veidos, piemēram, futbolā hasmtringu sastiepumi ir biežāk sastopamā trauma. Hamstringu sastiepumi veidojas brīdī, kad muskulis tiek pakļauts lielam mehāniskajam stresam, ko rada spēcīga un strauja muskuļu saraušanās vai iestiepums. Balstoties uz zinātniskajiem pētījumiem, hamstringu spēku vislabāk var palielināt ar ekscentriskiem vingrinājumiem (piemēram, nordic hamstring exercise), kuru laikā muskulis tiek noslogots pagarinātā stāvoklī. (1)
2. UZLABO STĀJU
Kā jau augstāk minēts - hamstringi piestiprinās pie sēžas pauguriem, tādējādi to stāvoklis tieši ietekmē iegurņa novietojumu. Ja iegurnis ir sarotēts uz priekšu (jeb tilt anterior pozīcijā), hamstringi ir pagarināti un visbiežāk arī vāji. Tas kombinējas ar palielinātu jostas daļas lordozi, kas stājā ir novērojams kā palielināts mugurkaula jostas daļas izliekums uz priekšu (izgāzts vēders). Tas savukārt var veicināt izmaiņas arī augstāk esošajos mugurkaula segmentos. (4)
3. MAZINA MUGURAS SĀPES
Uzlabojot hamstringu muskuļu spēku un kontroli, mazinās arī muguras lejas daļas sāpju risks. Hamstringi piestiprinās pie sēžas kauliem, tādējādi ietekmējot arī iegurņa un paša mugurkaula novietojumu. Vāji hamstringi veicina palielnātu jostas daļas lordozi, kas, balstoties uz pētījumiem, ir asociēta ar muguras jostas daļas sāpēm un disfunkciju. Pētījumos tiek aprakstīts, ka palielināta jostas daļas lordoze ir sastopama 70-80 % cilvēku. Šīs mugurkaula izmaiņas ilgtermiņā var veicināt starpskriemeļu disku bojājumus, kustību traucējumus mugurkaulā un gūžas locītavās. Tāpēc, uzlabojot hamstringu spēku, ir iespējams koriģēt iegurņa kaulu novietojumu un mugurkaula izliekumus un mazināt muguras jostas daļas sāpes. (4)
4. MAZINA APAKŠĒJĀS EKSTREMITĀTES TRAUMU RISKU
Nepietiekams hamstringu muskuļu spēks var palielināt apakšējās ekstremitātes traumu risku gan sportā, gan arī sadzīvē. Ja muskuļu spēks un izturība ir samazināta, tad muskulis sliktāk veic savu funkciju (t.i.locītavas stabilizēšana), tādējādi pakļaujot locītavas struktūras augstākam traumu riskam. (2, 3)
Sevišķi liela nozīme hamstringiem ir ceļa locītavas stabilizēšanā, jo to distālās piestiprinājuma vietas ir abpusēji zem ceļa locītavas. Uzlabojot hamstringu spēku un izturību, var samazināt tādu traumu attīstības risku, kā priekšējo krustenisko saišu bojājumus, sānu saišu bojājumus, menisku bojājumus, skrimšļu bojājumus un mežģījumus. Tāpat hamstringu spēka uzlabošana pozitīvi ietekmē arī zemāk esošo segmentu funkciju un stabilitāti, tādējādi mazinot arī potītes un pēdas locītavas traumu risku. (2, 3)
5. UZLABO ĀTRUMU, VEIKLĪBU, JAUDU
Palielinot hamstringu spēku un izturību, uzlabojās ātrums, veiklība un jauda, kas būtiski ietekmē sniegumu fiziskajās aktivitātēs un mazina traumu risku, piemēram, sporta spēlēs. (5, 6)
VINGRINĀJUMI STIPRĀKIEM HAMSTRINGIEM
1. Hamstring Strain Injury Rehabilitation. J. T. Hickey, D. A. Opar, L. J. Weiss, B. C. Heiderscheit. 2022.
2. Reduced hamstring strength increases anterior cruciate ligament loading during anticipated sidestep cutting. J. T. Weinhandl, J. E. Earl-Boehm, K. T. Ebersole, W. E. Huddleston, B. S.R. Armstrong, K. M. O'Connor. 2014.
3. The significant effect of the medial hamstrings on dynamic knee stability. A. S. Toor, O. Limpisvasti, H. E. Ihn, M. H. McGarry, M. Banffy, T. Q. Lee. 2019.
4. Lower limb muscle strength in patients with low back pain: a systematic review and meta-analysis. C. Santana de Sousa, F. L. Arcanjo de Jesus, M. B. Machado, G. Ferreira, I. G. Tinoco Ayres, L. Moraes de Aquino, T. Y. Fukuda, M. Gomes Neto. 2019.
5. Effects of the Active Static Stretching and Eccentric Exercise of Hamstring Muscles on Flexibility, Strength, and Agility Performance. K. Ji-Hun, K. Eun-Hyo, J. Jeongwoo, H. Jihoen, Y. Jaeho, K. Jinseop, K. Seong-Gil, L. Dongyeop. 2022.
6. Relationship between Isokinetic Knee Strength and Speed, Agility, and Explosive Power in Elite Soccer Players. J. Kabacinski,P. M. Szozda, K. Mackala, M. Murawa, A. Rzepnicka, P. Szewczyk, L. B. Dworak. 2022.